Pavel Štýbr

19. 12. 1957, Mariánské Lázně

Vystudoval Střední průmyslovou školu stavební v Plzni, pracuje ve stavebních profesích. Umění se začal naplno věnovat až ve zralém věku (po roce 2000) a podařilo se mu téměř okamžitě proniknout do prestižních výstavních síní nejprve svými fotografiemi, které povyšují banální realitu na básnické výpovědi s metafyzickým podtextem.
Zaměřuje se na zvětšeniny detailů všedních předmětů (struhadla, kartáče, oprýskané nátěry, linkované sešity apod.). Názvy fotografií nezapřou autorovu básnickou licenci, jako básník se v posledních letech rovněž výrazně zapsal do literárního života regionu, verše mu publikují i přední české literární časopisy (Tvar, Host, Plž). Minimalistickým přístupem se vyznačují i jeho malby s lineárními strukturami, většinou monochromní, koláže a reliéfy z papíroviny, které jsou otisky plastických struktur starých valch a dalších předmětů.

První výstavu měl v Plzni (galerie Atrium, 2002), následovala výstava v nejvýznamnější české fotografické galerii G4 v Chebu a účast na projektu V. Kokolii pro Dům umění v Brně (2003), dále samostatná výstava v Galerii Pecka v Praze (2004) a zapojení do kolektivních projektů (Chebské dvorky, 2004–2007; Plzeňská pěna, Pécs, Maďarsko 2006; X+X, Schwandorf, Německo, 2007). Zúčastnil se i několika tvůrčích dílen (Sarajevo, 2005), jeho díla najdeme i ve veřejných prostorách (Konzervatoř a Cizinecký dům v Plzni) a v několika veřejných a soukromých sbírkách.
© Artotéka města Plzně